SLEVOVÁ AKCE
Využijte slevu až 35 % na vily 48, 50, 51, 54, 56 a 58 s kódem LASTMINUTEZkopírováno
Ukázat slevu

Město, které psalo dějiny

Při návštěvě zříceniny města Asseria jsem byl fascinován bohatstvím historie a kultury starověkého Říma. Impozantní hradby, které odolaly času a každý kámen vyprávěl příběh starověké civilizace.

Zvláštní dojem zanechala nejen impozantní městská brána, věnovaná císaři Trajanovi v roce 113 n. l., ale i nepravidelný tvar opevněného města s restaurovanými kvádrovými zdmi. Vykopávky odhalily římské fórum a baziliku, svědčící o bohatství a prosperitě tohoto města.

Jedním z neuvěřitelných aspektů byla absence použití jakéhokoliv pojidla při stavbě hradeb, což svědčí o mimořádném řemeslném umění. Kamenné zdi byly tak precizně vytesány, že mezi bloky nedokážete vložit ani kousek papíru!

Obrazek WhatsApp 2023 10 11 v 14.43.39 40348375 | ASSERIA - zřícenina starobylého města

Kromě zdí se zde nachází značné množství liburnských pohřebních památek, známých jako cipus (foto vpravo). Všechny byly vyrobeny lokálně, takže je zřejmé, že benkovatská tradice kamenictví sahá daleko do minulosti! Jedná se o poměrně výrazný válcový tvar, je třeba říci, že spíše falický. Velké množství cipusů jsou k vidění v nedalekém muzeu Benkovac. Cipus končí lebkou pokrytou šupinami. Na vnější části je nápisové pole se základními údaji o zesnulém, jako je jméno, sociální postavení, zastávání veřejných funkcí, rodina zesnulého, magické formule, kletby, poděkování a podobně. Na vrcholu cipusu byla pravidelně vyřezávaná borová šiška nebo borovice. Symbol šišky je přítomen téměř ve všech kulturách světa. Je symbolem věčného mládí a nesmrtelnosti. V římském náboženství se objevuje v několika kultech, nejčastěji v Anatolii, a pro svou symboliku se často objevuje na římských náhrobcích. Věřilo se, že odstraňuje zlé vlivy a chrání tělo zesnulého před rozkladem.

Pozor na cestu!

Cesta do Asserie z BUQEZ byla dobrodružstvím samotným. Navigace totiž ráda vybírá nejkratší cestu. Po půlhodinové jízdě z BUQEZ směrem na obec Vrana, následně přes přejezd dálnice se dostanete do města Benkovac.Navigace nás svedla na nepříjemnou cestu ze silnice 56.

Cesta je plná velkých kamenů a pro vozy s neterénní výbavou by to mohl být problém.

Vřele tedy doporučuji následující trasu:

1. Benkovac

2. Bukovic

3. Podgrad

4. ASSERIA

Kromě toho, že ušetříte nervy, budete mít možnost zažít krajinu a atmosféru okolních vesnic. Je to sice o něco delší cesta, ale věřte mi, že stojí za to. Ušetříte nejen čas, ale také si užijete klidnější a příjemnější jízdu.

Celkově vzato, návštěva Asserie byla nezapomenutelným pohledem do minulosti, nabízejícím nejen pohled na pozůstatky starověkého města, ale i respekt k technickým a uměleckým dovednostem, které ho vytvořily.

Obrazek WhatsApp 2023 10 11 v 14.43.40 c969c615 | ASSERIA - zřícenina starobylého města

  Odesláním formuláře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

  Nevíte si s výletem do Asseria rady?

  Nevadí. Dejte nám vědět, ozveme se obratem zpátky.

  … a nebo to nechte na nás

  Dovolená s 0 % starostí

  Přineseme vám unikátní zážitek. Řeknete nám vaše přání, zájmy a preferovaný styl a my vám připravíme dovolenou, která vás nadchne.

  Rectangle 23 | ASSERIA - zřícenina starobylého města